Ilgaz

Ilgaz’ın Eşsiz güzelliklerini keşfedin

Kırkpınar Yaylası
Kırkpınar Yaylası, Ilgaz merkezden 22 km uzaklıkta, denizden
1800 metre yükseklikte bir yayla (gölü) olup adını, alandaki göleti besleyen kırk pınardan almıştır. Ilgaz sıradağlarının uzantısı olan 2404 metrelik Emir Gazi Tepesi’nin yamaçlarında bulunan yayla, Ilgaz Dağlarının kendine özgü florasının eşsiz örnekleri ile doludur.

Yer yer 2000 metreyi geçen yürüyüş parkurları boyunca; eşsiz panoramik görüntüler, çam ve çiçek kokuları ile yoğrulmuş temiz dağ havası, soğuk pınar suları ve doğanın sizlere sunduğu kanlıca mantarı, ahududu, dağ çileği ve böğürtlenden oluşan zengin açık büfe mönüsü sizlere eşlik edecektir.

Tuz Mağaraları
Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervlerinin bulunduğu Çankırı Kaya Tuzu Mağarası, aynı zamanda Çankırı’nın turizmine de büyük katkı sağlamaktadır. Yaklaşık olarak 5.000 yıldır kullanıldığı tahmin edilen Tuz Mağarası, Çankırı’da gezilecek yerler arasındadır. Çankırı Tuz Mağarası’nın Hititler döneminden beri kullanıldığı düşünülmektedir.

Çankırı iline yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Tuz Mağarası, kaya tuzu işletmesiyle amacıyla açılmıştır. Mağaranın girişinden sonra içeride göreceğiniz manzara, modern bir karayolunu andırmaktadır. 800 dönümlük bir alana ve 8 kilometre uzunluğa sahip olan mağara içerisinde bir çok galeri bulunmaktadır.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist